Indywidualne zwolnienie kierownika z pominięciem zdania rady
Pracodawca nie musi konsultować z radą pracowników zwolnień indywidualnych, jeśli nie wiążą się one z szerszą redukcją etatów w zakładzie pracy.
Powyższą konstatację potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu z 6 lipca 2023 r. (sprawa C 404/22).
W czym problem
Pracodawca będący podmiotem prawa prywatnego w Grecji działał tam w sektorze publicznym i był odpowiedzialny m.in. za certyfikację niektórych działań edukacyjnych. W 2012 r. jedna z pracownic została powołana w skład jednego z wydziałów jako tymczasowy zastępca kierownika. Drugą pracownicę wyznaczono na tymczasowego zastępcę dyrektora w dyrekcji ds. administracyjnych i finansowych. Po pewnym czasie awansowała ona na tymczasowego dyrektora.
W 2018 r. zarząd pracodawcy postanowił zwolnić obie kobiety z tymczasowo zajmowanych stanowisk z uwagi na zmiany organizacyjne i przenieść je na niższe pozycje, ale bez zwalniania ich z pracy. Zakwestionowały one te decyzje przed inspekcją pracy. Inspekcja stwierdziła, że faktycznie pracodawca nie przekazał przedstawicielom informacji o przesunięciach pracownic ani nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta